विद्यालय सञ्चालन नहुँदा वन फँडानी बढ्यो

93

प्रस, पर्सागढी, २१ पुस/
पर्सागढी नगरपालिकाका विद्यालय जाने बालबालिकाहरू अहिले पनि जङ्गल फँडानीमा सक्रिय देखिएका छन्।
लकडाउन शुरू भएपछि विद्यालयहरू बन्द भएको बेलादेखि विद्यालयमा अध्ययनरत विद्यार्थीहरू जङ्गल पँmडानीमा संलग्न थिए। अहिले पर्सागढी नगरपालिकामा कक्षा ८ देखि १२ सम्मको अध्ययन–अध्यापन शुरू छ र त्यसमुनिका कक्षाहरू सञ्चालन हुन सकेका छैनन्। विद्यालयका कक्षा ७ भन्दा मुनिका विद्यार्थीहरू अहिले पनि जङ्गल जाने, स्याउला काट्ने र दाउरा ल्याउने कार्यमा सक्रिय छन्।
वनकर्मी र उपभोक्ता समितिले यस्ता बालकहरूबाट जङ्गल फँडानी नरोकिएको बताएका छन्। सबैया साझेदारी वन उपभोक्ता समितिका अध्यक्ष लखनलाल साहले विद्यार्थीहरू जङ्गल पस्ने र वृक्षरोपण गरिएका ससाना बोटहरू नष्ट गर्ने गरेको बताए। यसका साथै रूखका हाँगा काटेर लैजाने कार्यमा पनि उनीहरूको संलग्नता रहेको बताए।
विद्यार्थी भएको कारण अहिलेसम्म उनीहरूलाई डराउने र धपाउने काम भइरहेको अध्यक्ष साहले बताए। विद्यार्थीहरूले भने लामो समयसम्म विद्यालय बन्द हुँदा घरका मानिसहरूले किचकिच गर्ने र उनीहरूलाई खुशी पार्न स्याउला, दाउरा ल्याउने गरेको बताए। बिहान ६ बजे जङ्गल पसेर ११ बजे घर फर्कने र खाना खाएर दिनभरि खेल्ने गरेका छन्। स्याउला र दाउरा नल्याउने बालबालिकाहरूलाई अभिभावकले खेलकूदमा बन्देज गरेकाले उनीहरूले यो कार्यलाई निरन्तरता दिनुपरेको बाध्यता बताए।
एकजना विद्यार्थीले बिहान जङ्गल पसेर स्याउलो, दाउरा ल्याएपछि दिनभरि खेल्दा पनि अभिभावकले केही नभन्ने गरेको बताए।

एक उत्तर छोड्न

कृपया आफ्नो टिप्पणी प्रविष्ट गर्नुहोस्!
कृपया आफ्नो नाम यहाँ प्रविष्ट गर्नुहोस्