डेढ वर्षमा बर्दिवास–वीरगंज रेल गुडाउने विभागको तयारी

67

सर्लाही, ५ असोज/रासस
    महोत्तरीको बर्दिवासदेखि पर्साको वीरगंजसम्मको १३६ किलोमिटर रेलमार्गमध्ये ७० किलोमिटरभन्दा बढीमा ब्लास्ट र ट्र्याकमा पटरी ओछ्याउने बाहेकका अन्य काम सकिएको छ।
    बर्दिवासदेखि वीरगंजसम्मको १३६ किलोमिटर रेलमार्गको जङ्गली क्षेत्रमा रूख कटान गरेर माटो पुर्ने काम तीव्रगतिमा भएको छ। पुल, कल्भर्ट निर्माणको काम सम्पन्न भइसकेको छ।
    पूर्व मेचीदेखि महाकाली अन्तर्गत जयनगर–बर्दिवास  र बर्दिवास–वीरगंज रेल सञ्चालनमा आइसकेपछि जनकपुरसहित प्रदेश २ को सांस्कृतिक र पर्यटकीयसहित आर्थिक क्षेत्रमा ठूलो क्रान्ति ल्याउने नेपाल सरकारको जिकिर छ। दुर्ई सय किमी प्रतिघण्टा गुड्ने योजनासहित विद्युतीय रेल बर्दिवास–वीरगंज रेल सञ्चालनमा आएपछि बर्दिवासबाट वीरगंज मुस्किलले पौने एक घण्टाभित्रै पुग्न सकिने रेल विभागले जनाएको छ।
    भारतीय पक्षले रक्सौल पाँच किलोमिटरसम्म निर्माण कार्य सम्पन्न गरिसकेको छ। बर्दिवास–सिमरा १०८ किमिको बर्दिवासदेखि लालबन्दीसम्मको २५ किमि खण्डको पूर्वाधार निर्माण कार्य पूर्णरूपमा सम्पन्न गरेको छ।
    नेपाली भूमिमा निर्माण हुने पहिलो रेलमार्ग बर्दिवास–सिमरा हुने विभागले जनाएको छ। बर्दिवासदेखि निजगढसम्मको ७० किमि रेलमार्ग बनाउन १० वटा ठूला पुल बनाउने काम पनि जारी रहेको छ। अवस्था सामान्य भए सबै निर्माण कार्य पूरा गरी करीब डेढ वर्षभित्रै बर्दिवास–वीरगंज मार्गमा रेल सञ्चालनमा आउने विभागका महानिर्देशक बलराम मिश्रको जिकिर छ। कोरोना महामारीका कारण बर्दिवास–वीरगंज खण्डमा निर्माण कार्य प्रभावित भएको भन्दै अवस्था सामान्य भएमा  चाँडै निर्माण कार्यले तीव्रता पाउने महानिर्देशक मिश्रले बताए।
    विसं २०६७ साउन महीनामा भारतीय कम्पनी राइट्स कन्सल्ट्यान्टले प्रतिकिलोमिटर ३५ देखि ४५ करोड रुपैयाँ लागत लाग्न सक्नेसहितको सम्भाव्यता अध्ययन गरेको आधारमा पाँच वर्षभित्र पूरा गर्ने गरी राष्ट्रिय गौरवको आयोजनाको सूचीमा राखेर रु ६९ अर्ब ५२ करोडको लागतमा ९४५ किमिको पूर्व–पश्चिम रेलमार्गको कार्य अघि बढेको हो।

एक उत्तर छोड्न

कृपया आफ्नो टिप्पणी प्रविष्ट गर्नुहोस्!
कृपया आफ्नो नाम यहाँ प्रविष्ट गर्नुहोस्